Suchy zębodół – co to takiego? Jak leczyć i zapobiegać?

Suchy zębodół – inaczej nazywany jest pustym zębodołem, bólem poekstrakcyjnym oraz poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu, jest to powikłanie występujące po ekstrakcji (usunięciu) zęba stałego. Zazwyczaj dotyczy usunięcia zębów mądrości czyli ósemek.

Dolegliwość ta pojawia się u około 2-4% pacjentów po ekstrakcji zęba.

Wystąpienie suchego zębodołu ma zazwyczaj związek z utratą części lub całego skrzepu, który tworzy się w zębodole po usunięciu zęba. Po usunięciu zębodół wypełnia się krwią z której powstaje skrzep chroniący ranę, jak naturalny opatrunek. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie lub skrzep zostanie rozpuszczony lub nieumyślnie wypłukany dochodzi do obnażenia rany, co w konsekwencji prowadzić może do rozwoju stanu zapalnego. Powstanie suchego zębodołu objawia się najczęściej dużym, pulsującym bólem, pojawiającym się zwykle po 2-4 dniach od zabiegu. Może pojawić się też nieprzyjemny zapach z ust, który jest wynikiem dostania się do rany bakterii powodujących stan zapalny.

Suchy zebodol 1

Jakie są główne czynniki ryzyka powstania suchego zębodołu?

Do głównych czynników ryzyka zaliczamy:

  • palenie tytoniu,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • cukrzyce,
  • miażdżyce,
  • wrzodziejące zapalenie dziąseł, 
  • zaburzenia immunologiczne, 
  • niewłaściwa higiena jamy istnej, 
  • wiek powyżej 40. roku życia,
  • przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak leczyć suchy zębodół?

Jeżeli kilka dni po usunięciu zęba odczuwamy silny ból, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Mimo iż to powikłanie nie zagraża naszemu zdrowiu to nieleczony stan zapalny może doprowadzić do powstania ropnia lub nawet zapalenia kości. Nigdy nie próbujmy leczyć się domowymi metodami np. stosując płukanki z naparu szałwii. Jak najszybciej skontaktujemy się z naszym lekarzem. Leczenie suchego zębodołu w gabinecie może składać się z nawet kliku wizyt. Wizyty polegają głównie na przepłukaniu zębodołu i zaopatrzeniu rany odpowiednimi preparatami, które uniemożliwiają dalszy rozwój bakterii i wspomagają gojenie ran.

Co robić aby uniknąć powikłań po usunięciu zęba?

Przede wszystkim stosujmy się do zaleceń naszego dentysty. Unikajmy palenia papierosów, nie płukajmy jamy ustnej przez minimum 24 h od zabiegu, aby nie wypłukać przez przypadek skrzepu. Dbajmy o higienę jamy ustnej, myjąc zęby normalnie ale szczególnie ostrożnie obchodźmy się z miejscem po usunięciu. Jeżeli lekarz uzna to za konieczne może zalecić płukanie jamy ustnej dobę po zabiegu roztworem glukonianu chlorheksydyny.

Pamiętajmy – szary skrzep w miejscu usunięcia zęba to prawidłowy objaw!