Wymiana wypełnień amalgamatowych – czy jest konieczna?

Użycie amalgamatu w stomatologii to bardzo obszerny i kontrowersyjny temat. Czy lepiej jest wymienić stare wypełnienie na nowe? Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe dla naszego organizmu ze względu na rtęć? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego artykułu.

Wymiana wypelnien

Wypełnienia amalgamatowe są stosowane w stomatologii już od XIX. Są obecnie powszechnie stosowane na całym świecie z uwagi na ich niską cenę, trwałość oraz łatwość użycia. W ich skład chemiczny wchodzą takie związki jak: srebro, cyna, miedź oraz budząca kontrowersje rtęć, stanowiąca około 3% składu amalgamatu. Rtęć jest uważana za jedną z najbardziej toksycznych substancji dla człowieka. Podobnie jak inne metale ciężkie, ma zgubny wpływ na błonę komórkową, siejąc spustoszenie w układzie oddechowym oraz ośrodkowym układzie nerwowym.

Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje wypełnień amalgamatowych – starego typu czyli z tzw. fazą gamma 2, które mogą uwalniać rtęć do naszego organizm, oraz nowocześniejsze bez fazy gamma 2. Opublikowane w 2008 roku wyniki badań przeprowadzonych przez FDA, dotyczące szkodliwości amalgamatów starego typu, potwierdziły że mogą one wpływać na rozwój chorób autoimmunologicznych oraz choroby Alzheimera i Parkinsona.

Wymieniać stare wypełnienia amalgamatowe czy nie?

Środowisko lekarzy stomatologów jest podzielone. Jednak większość specjalistów zakresu stomatologii zachowawczej jest za wyminą plomb amalgamatowych, ze względu nie tylko na szkodliwą rtęć w ich składzie, ale przede wszystkim ze względu na ich właściwości. Wypełnienia amalgamatowe mimo że są bardziej odporne na ścieranie od kompozytu, niestety nie łączą się z tkankami zęba, przez co zęby są bardziej narażone na powstanie nieszczelności i dalszy rozwój próchnicy. Charakteryzują się również nieestetycznym wyglądem, który utrudnia wczesne rozpoznanie pierwszych objawów próchnicy w postaci przebarwień.

Warto więc rozważyć wymianę starego amalgamatu na nowoczesne wypełnienie kompozytowe. Kompozyt jest to materiał w pełni bezpieczny dla organizmu, charakteryzujący się dużą adhezją do szkliwa, dzięki czemu ściśle przylega to tkanek zęba. Dzięki bardzo dużej gamie kolorystycznej dostępnych preparatów, wypełnienia kompozytowe są wysoce estetyczne. Praktycznie nie jesteśmy w stanie ich odróżnić od naturalnych tkanek zęba. Nowoczesne materiały kompozytowe cechują się również wysoką klasą ścieralności.]

Uwaga!

Zgodnie z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1102/2008 z dniem 1 lipca 2018 r. amalgamatu stomatologicznego nie można stosować w leczeniu zębów mlecznych, w leczeniu stomatologicznym dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących, z wyjątkiem sytuacji, w których lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta.