IMPLANTY ZĘBÓW

Implant to tytanowy komponent, który pełni funkcję korzenia zęba, dając podparcie dla nowego zęba/korony. Dzięki implantom jesteśmy w stanie odtworzyć utraconego zęba lub zęby.

METAMORFOZA

Pacjent w wieku 40 lat, u którego wykonano kompleksowe leczenie stomatologiczne polegające na całkowitej rekonstrukcji uśmiechu. W leczeniu zastosowano implanty zębowe, na których wykonano odbudowy pełnoceramiczne zarówno w odcinkach bocznych jak i w strefie estetycznej.

Czym są implanty stomatologiczne a czym odbudowa zęba na implancie?

Implant to tytanowy komponent, który pełni funkcję korzenia zęba, dając podparcie dla nowego zęba/korony. Dzięki implantom jesteśmy w stanie odtworzyć utraconego zęba lub zęby – bez potrzeby szlifowania sąsiednich zębów. Implanty są również jedyną możliwością dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn utracili filary protetyczne – czyli zęby na których można wykonać mosty. Implanty zębów są jedynym wyjściem dla osób które nie są w stanie zaakceptować uzupełnień ruchomych – czyli protez.  

Odbudowa zęba na implancie to założenie na  zintegrowany z kością implant  odbudowy protetycznej (czyli korony). Korony na implantach wykonywane są najczęściej z porcelany z podbudową cyrkonową lub metalową. Tak odbudowany ząb jest niemalże identyczny jak nasz naturalny ząb. 

Nowy ząb w miejscu utraconego natychmiast, czyli implantacja natychmiastowa.

Implantacja natychmiastowa, to zabieg, który pozwala na odtworzenie filaru zęba (wszczepienie implantu) oraz założenie na niego korony tymczasowej, podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Taka nadbudowa protetyczna pozostaje z pacjentem na cały okres rekonwalescencji. Po tym czasie, korona tymczasowa musi zostać wymieniona na koronę ostateczną. 

Ale czy “od razu” znaczy dobrze? Czy implanty natychmiastowe są stabilne? Czy to bezpieczne i skuteczne rozwiązanie?  TAK! Ale…

Kluczowym w podjęciu decyzji o implantacji natychmiastowej jest ogólny stan zdrowia pacjenta (odpowiedni stan kości oraz jamy ustnej). 

Jeśli warunki te zostaną spełnione, a lekarz stomatolog oceni, że implantacja natychmiastowa jest bezpieczna dla pacjenta, to bez wątpienia jest to bardzo dobre rozwiązanie ze względu na: 

  • krótszy czas leczenia;
  • praktycznie o połowę krótszy proces gojenia w porównaniu z kilkuetapową implantacją; 
  • utrzymanie dziąseł na tym samym poziomie na którym znajdował się naturalny ząb; 
  • komfort estetyczny dla pacjenta – pacjent nie odczuwa dyskomfortu z powodu luki w uzębieniu. W tradycyjnej implantacji nie zakłada się od razu obudowy protetycznej na wszczepiony implant. 

Jak wygląda zabieg implantacji w Długosz&Długosz? Przeczytaj na stronie: